Jak zasadit vistárii

19.11.2020

Vistárie dosahuje vrcholu své nádhery během letní sezóny. 

Období kvetení začíná v květnu a poté    dosahuje nejvyššího květinového stádia v měsících   červen a červenec.

Je to rostlina, která vyžaduje hodně světla. Musíte     se vyhnout výsadbě na příliš zastíněných místech. Existuje tedy riziko, že kvetení nebude dokončeno nebo vůbec nevykvete. Kromě zohlednění expozice slunci je třeba vyhodnotit také kvalitu půdy, do     které bude vistárie vysazená.

Rostlina se snadno přizpůsobuje různým povrchům. Ideálním stanovištěm je však jílovitá půda, bohatá    na organické látky, se správným množstvím dusíku. Z  Z tohoto důvodu, jak pro vistárie v květináči, tak      pro zahradu, bude nutné použít dobré hnojivo,    které  obsahuje výše uvedený dusík a další určující prvky, jako je fosfor a draslík .

Výsadba vistárie může začít přímo ze semen, ale     klíčivost váš může nemile překvapit. Proto sáhněte    raději po hotové rostlině, kterou koupíte již dobře zakořeněnou v květináči. Vyberte si silnou rostlinu.


Jak pěstovat vistárii v květináčích

Chcete-li pěstovat vistárii v květináči, budete nejprve potřebovat 40 nebo 50 centimetrů hluboký. Je samozřejmě stejně důležité naplnit jej vhodnou půdou: musí být bohatá na živiny. Doporučuje se používat tekuté dusíkaté hnojivo pro vistárie v květináčích, které se v domácnosti snáze aplikuje.

K rostlině vložíte oporu, která bude užitečná k tomu, aby vistárie rostla svisle.

Jakmile dosáhnete maximální výšky asi dvou metrů, můžete vložit další vodorovné podpory. Tímto způsobem umožníte rozložení vistárie do stran. Vždy berte v úvahu prostor na balkóně. Vyvarujte se vistárii pěstovat u stěny bez kontroly. Ačkoli větve budou zpočátku jemné a měkké, postupem času získají dřevitý vzhled, který je v extrémních případech dokonce schopen narušit potrubí.

Abyste zabránili nadměrnému růstu vistárie v květináčích, budete muset neustále věnovat pozornost novým větvím a v případě potřeby zasáhnout, abyste přizpůsobili rostlinu dostupnému prostoru.

Vistárie v květináčích: užitečné tipy

U balkonových rostlin nevyžaduje vistárie zvláštní péči, pokud jde o zavlažování. Během prvních let, v jarním a letním období, by měla být napojena dvakrát nebo třikrát týdně. Menší  rostlina trpí zejména suchem. Jak však roste, zvyšuje se také její odolnost, takže stačí jediné zalévání jednou týdně. V zimě se množství potřebné vody sníží na jedno zavlažování každé tři až čtyři týdny. U větších květináčů je lepší dát dovnitř po obvodu pletivo, aby se zabránilo roztrhnutí nádoby sílou kořenů.

Největší starostí u rostliny v květináči je, že nebude správně kvést. Důvodem je třeba příliš stinná poloha nebo špatná kvalita zeminy.

Prořezávání a tvarování je základní operace k přizpůsobení velikosti rostliny. Provádí se ve dvou odlišných obdobích roku. První se odehrává v zimní sezóně, přesněji od ledna do února, zatímco druhá se koná v létě, obvykle kolem srpna. V zimě jsou odstraněny mrtvé a zčernalé větve. Naopak v létě pracujte na nežádoucích výhoncích a různých odnožích. Tímto způsobem podpoříte také tvorbu poupat.  

Vistárie dodá vašemu domovu nezaměnitelný nádech a omamnou vůni.

 Copyright © 2020/ Lída Kropáčková
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky